Testy na ojcostwo – prosta i szybka identyfikacja genetyczna
Testy DNA umożliwiają dogłębną analizę materiału genetycznego pobranego od osoby badanej, dając narzędzie do rzetelnej identyfikacji genetycznej oraz między innymi do ustalenia pokrewieństwa i ojcostwa. Najnowsze technologie stosowane w Polsce pozwalają zapewnić niezawodność oraz wysoką jakość testu na ojcostwo. W poniższym artykule dowiesz się na czym polega samo badanie, jaki jest czas jego realizacji oraz w jaki sposób przygotować się do testu.
Test na ojcostwo – na czym polega?
Test na ojcostwo – czy warto?
Test na ojcostwo – ile się czeka?
Test na ojcostwo – czego nie powinieneś robić przed badaniem?
Test na ojcostwo – na czym polega?
Test DNA, czyli test na ojcostwo polega na pobraniu oraz zbadaniu DNA. Uzyskany podczas analizy profil genetyczny domniemanego ojca jest bezpośrednio porównywany z profilem genetycznym dziecka. Technika ta pozwala w 100% wykluczyć ojcostwo lub potwierdzić ojcostwo, z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, rzędu 99,9%.
Test na ojcostwo – czy warto?
Wykonanie testu DNA na ojcostwo już w fazie prenatalnej na pewno pozwoli umocnić pozycję ojca i rozwiać wątpliwości, przy czym także zredukować towarzyszący niewiedzy stres i inne negatywne emocje, tak szczególnie niepożądane dla kobiet w tym czasie. Badanie na ojcostwo w ciąży jest niezwykle proste i bezpieczne, gdyż opiera się na analizie krwi żylnej pobranej od ciężarnej kobiety i potencjalnego ojca. Badanie po narodzinach dziecka również może okazać się kluczowe, zwłaszcza podczas dociekania praw rodzicielskich w sprawach sądowych. Medyczny dokument potwierdzający pokrewieństwo na pewno uprości i przyspieszy postępowanie i rozwiązanie sprawy.
Test na ojcostwo – ile się czeka?
Wyniki testu na ojcostwo średnio są dostępne od 3-10 dni roboczych, ale na ich czas realizację wpływa głownie metoda pobrania próbki genetycznej. W przypadku wymazu z wewnętrznej strony policzka trwa to około 3-5 dni roboczych, natomiast jeśli próbka zawiera tzw. mikroślady (np. włosy, smoczek) czas takiego badania wydłuża się do około 7-10 dni roboczych. Próbki pobierane od kobiet w ciąży realizowane są zwykle w 10-15 dni roboczych.
Test na ojcostwo – czego nie powinieneś robić przed badaniem?
Pacjent udający się na pobranie próbek nie musi być na czczo, DNA nie zmienia się pod wpływem czynników zewnętrznych, czyli spożytego pokarmu, zażywanych leków, a nawet alkoholu. Jednak na godzinę przed samym badaniem DNA, aby wszystko przebiegało sprawnie, warto wstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów oraz palenia papierosów, czy żucia gumy. Dziecko poddane badaniu nie powinno dostawać słodyczy tuż przed badaniem. Jeśli test wykonywany jest na zlecenie sądu, warto mieć ze sobą potrzebne dokumenty (dowód osobisty lub prawo jazdy, akt urodzenia dziecka). Test na ojcostwo w ciąży realizowany w fazie prenatalnej nie wymaga specjalnego przygotowania, jest ono przeprowadzane jak standardowe pobranie krwi podczas badań okresowych.