testDNA się wyróżnia!
W środę 25 marca 2015 Gazeta Wyborcza w swoim dodatku „Tylko Zdrowie” opublikowała ranking 22 ośrodków zajmujących się badaniami genetycznymi w Polsce. – Znalezienie się testDNA w tak prestiżowym towarzystwie jest dla nas prawdziwym wyróżnieniem – mówi Barbara Prokurat, Dyrektor ds. operacyjnych testDNA – pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku.
Do rankingu zaproszono 60 ośrodków – prywatne firmy oraz instytucje takie jak Zakłady Genetyki i Zakłady Medycyny Sądowej. Warto dodać, że w czołówce znaleźli się partnerzy testDNA – Invicta i Genomed. Jednocześnie testDNA wyprzedziło wszystkie inne prywatne laboratoria specjalizujące się w testach genetycznych w kierunku ustalenia ojcostwa.
W rankingu wzięto pod uwagę przede wszystkim certyfikaty jakości danego ośrodka, stosowanie nowoczesnych metod oraz doświadczenie . Ponadto, uwzględniono ilość badań w ofercie i liczbę badań realizowanych w ciągu roku.
Badania genetyczne są coraz bardziej dostępne
W Polsce jest coraz więcej ofert badań genetycznych, zarówno medycznych jak i w kierunku ustalenia ojcostwa. Przez to, że są coraz bardziej dostępne i tańsze, więcej ludzi może z nich skorzystać. Z drugiej strony, może być im trudniej wybrać ofertę dla siebie. Rankingi takie jak ten zaprezentowany w Gazecie Wyborczej, mogą im pomóc i wskazują, na co zwrócić uwagę. Tym bardziej, że w Polsce testy genetyczne nie są objęte żadnymi regulacjami prawnymi.
Już sam przedział cen testów na ojcostwo – od ponad 400 zł do 1000-2000 zł – wywołuje dezorientację. Pojawiają się wątpliwości, czy reguła „taniej znaczy lepiej” sprawdzi się w tym przypadku. Czy obniżanie ceny wymusza oszczędzanie na jakimś ważnym aspekcie całego testu?
W tańszej ofercie może się okazać, że trzeba będzie i tak dopłacić np. za zestaw do pobrania próbek czy za kuriera. Może też zabraknąć profilu genetycznego na wyniku. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Tomasz Grzybowski, kierownik Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum w Bydgoszczy, mówił ostatnio, że brak profili genetycznych na wyniku badania i jego bardzo niska cena, mogą sugerować, że analiza w ogóle nie jest wykonywana. Tania oferta z pewnością przyciąga, jednak warto sprawdzić, czy będzie zawierała wszystko, na czym klientowi zależy.
Co wyróżnia testDNA?
Wśród najlepszych prywatnych laboratoriów oferujących testy na ojcostwo w Polsce, certyfikaty jakości czy szybki czas realizacji badania to już prawie standard.
testDNA może być szczególnie dumne z wysokiego poziomu obsługi klienta. Kompetentni konsultanci są dostępni codziennie do godzin wieczornych, a z bezpłatnych konsultacji klient może korzystać zarówno przed zleceniem badania jak i po odebraniu wyniku. Obsługa klienta testDNA według Agaty Gunerki, pielęgniarki Prywatnego Gabinetu Ginekologicznego Grzegorza Południewskiego, spełnia światowe standardy.
Drugim aspektem, który warto podkreślić jest kompleksowość oferty. Gwarancja ponownego pobrania i analizy próbki, konsultacje, bezpłatne przesyłki, dostarczanie zestawów do testu w praktycznie każde wskazane miejsce i profile genetyczne na wyniku to tylko niektóre z jej standardowych elementów. Warto podkreślić, że na terenie kraju funkcjonuje prawie 200 placówek medycznych, z którymi współpracuje testDNA. Klienci mogą odwiedzić je osobiście, pobrać w nich próbki czy odebrać zestaw do testu. testDNA jest elastyczne i dba o wszelkie udogodnienia dla klientów, których traktuje indywidualnie. Dla wielu z nich właśnie kompleksowość oferty, a co za tym idzie spokój, że spełni wszystkie ich wymagania są warte ceny badania.
Jakie są plany na przyszłość?
– Nieustanny rozwój i odpowiadanie na potrzeby klientów – wymienia Barbara Prokurat – Niedawno uruchomiliśmy Poradnię Genetyczną, która stanowi uzupełnienie badań z naszej oferty. Nowością są konsultacje telefoniczne z lekarzem genetykiem. Ponadto, testDNA pracuje nad zwiększaniem oferty swoich badań (m.in. większy zakres analizowanych próbek DNA) i nawiązuje współpracę z nowymi specjalistami i nowymi placówkami medycznymi. Dzięki coraz większej liczbie placówek, badania genetyczne dostępne są również w mniejszych miejscowościach. Obecnie trwają przygotowania do wdrażania certyfikatu ISO 17025, normy regulującej zasady pracy w laboratorium.
.
.
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00