Test na rodzicielstwo – jak go wykonać?
Test na rodzicielstwo można wykonać w każdym momencie życia, w którym pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące pokrewieństwa między dzieckiem, a ojcem. Jest to możliwe zarówno na etapie ciąży, jak i po narodzinach dzidziusia. Badanie to wykonuje się raz w życiu, więc bardzo istotne jest, by przeprowadzić je w renomowanym i certyfikowanym laboratorium. Wynik takiego testu może posłużyć jak dowód podczas rozprawy sądowej. Jakie są rodzaje testów na rodzicielstwo? Sprawdź poniżej.
Tego dowiesz się z artykułu:
▶ Test na rodzicielstwo w ciąży – kiedy najwcześniej można wykonać badanie?
▶ Test na rodzicielstwo po narodzinach – od kiedy jest dostępny?
▶ Test na rodzicielstwo po latach – na czym polega badanie na pokrewieństwo?
Test na rodzicielstwo w ciąży – kiedy najwcześniej można wykonać badanie?
Testy na rodzicielstwo w ciąży wykonuje się od 8 lub 15 jej tygodnia. Jaka jest między nimi różnica?
Test na rodzicielstwo dostępny od 8 tygodnia ciąży polega na pobraniu próbki krwi od ciężarnej – tak jak w przypadku morfologii. Od domniemanego ojca pobiera się wymaz z policzka lub próbki dyskretne, takie jak np. włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia, krew [1].
Test na rodzicielstwo możliwy jest do zrealizowania tak wcześnie, gdyż z krwi matki ekspert izoluje DNA dziecka. Jest ono niezmienne przez całe życie, więc już w łonie mamy maluch ma przypisany profil genetyczny, który zostaje porównany z profilami rodziców. Badanie jest szybkie i bezbolesne, a wynik pewny i jednoznaczny [1].
Test na rodzicielstwo dostępny jest również w Pakiecie Pewna Mama. Dzięki temu możliwe jest nie tylko ustalenie ojcostwa, ale także przeprowadzenie kompleksowego testu genetycznego, wykrywającego najczęstsze choroby płodu. Test NIFTY to w pełni bezpieczne, przesiewowe badanie płodu pod kątem wad genetycznych. Dostępna w pakiecie Pewna Mama wersja badania NIFTY – analizuje aż 70 chorób. Ponadto na życzenie mamy sprawdzana jest płeć dziecka [2].
Z kolei test na rodzicielstwo dostępny od 15 tygodnia ciąży przeprowadzany jest podczas badań z płynu owodniowego. Metoda ta pozwala nie tylko na wyizolowanie DNA dziecka do testu na ojcostwo, ale dodatkowo wykonanie badania w kierunku ewentualnych wad genetycznych u dziecka [3].
Pobranie próbek DNA dziecka odbywa się w czasie amniopunkcji. Stosowanie jest znieczulenie miejscowe, więc w żadnym wypadku nie jest to bolesne. Od mamy i domniemanego ojca próbki mogą być dowolne, takie jak wymazy z policzka czy mikroślady (np. włosy z cebulkami, zużyta guma do żucia, niedopałek papierosa) [3].
Po pobraniu próbek ustalane są profile genetyczne osób badanych, czyli tzw. genetyczne odciski palca. Profile dziedziczone są w połowie po ojcu i w połowie po matce, dlatego porównanie ich pozwala na ustalenie pokrewieństwa, w tym ojcostwa [3].
Dzięki testom na rodzicielstwo w ciąży połączonym z badaniami genetycznymi można mieć pewność nie tylko co do ojcostwa, ale i zdrowia dziecka. Uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej pokrewieństwa i otrzymanie szerokiej wiedzy na temat rozwoju brzdąca, pozwala odzyskać spokój oraz pozbyć się wszelkich obaw i wątpliwości.
Test na rodzicielstwo po narodzinach – od kiedy jest dostępny?
Test na rodzicielstwo po narodzinach można wykonać już od drugiej doby życia malucha. Do otrzymania pewnego i jednoznacznego wyniku wystarczy udział dziecka i domniemanego ojca. Nie ma konieczności, by uczestnikiem badania była również matka dziecka. Analiza co najmniej 24 lub nawet 34 markerów DNA, wykonywana przez certyfikowane laboratoria, gwarantuje jednoznaczną odpowiedź na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa [4].
Do testu na rodzicielstwo wykorzystywane są wszelakie próbki, które zawierają materiał genetyczny osób badanych. Mogą to być wymazy z policzka, jak i mikroślady typu: maszynka do golenia, smoczek, gryzak, szczoteczka do zębów, patyczek z lizaka, nadgryzione ciastko, szklanka, kubek, plaster z krwią, chusteczka z katarem [4].
Każda próbka zawierająca materiał genetyczny jest tak samo pewna, ponieważ fragmenty DNA są wszędzie takie same i niezmienne przez całe życie. Nie ma więc znaczenia również wiek dziecka – niezależnie od tego, czy uczestnikiem badania jest niemowlę, nastolatek, czy już osoba dorosła, wynik badania będzie zawsze taki sam [4].
W testach na rodzicielstwo po narodzinach dziecka ustalane są profile genetyczne osób badanych i porównywane ze sobą tak jak w badaniach rodzicielstwa w ciąży.
Test na rodzicielstwo po latach – na czym polega badanie na pokrewieństwo?
Test na rodzicielstwo po latach, czyli badanie DNA na pokrewieństwo, pozwala zbadać wiele różnych relacji i rozwikłać rodzinne zagadki. Daje jednoznaczną odpowiedź, czy między badanymi osobami istnieją więzy krwi. Badania pokrewieństwa nie wymagają udziału ojca (mogą być wykonywane nawet po jego śmierci), ale w prosty sposób udzielają informacji typu: czy to mój wnuk/wnuczka, czy to moja rodzina, czy mamy tego samego ojca, czy jesteśmy rodzeństwem [5].
Laboratorium dostosowuje metodę, która najlepiej sprawdzi się w danym wypadku – przede wszystkim zwracając uwagę na płeć uczestników. Stosuje się m.in. badanie dziadków i wnuków, badanie rodzeństwa, badanie krewnych [5].
Do przeprowadzenia takich badań, tak jak we wcześniejszych przypadkach, wystarczy wykorzystać dowolne próbki, typu wymazy z policzka, smoczek, szczoteczkę do zębów, włosy z cebulkami [5].
Test na rodzicielstwo można wykonać, umawiając się na wizytę w placówce medycznej lub w domu – samodzielnie bądź zamawiając wizytę pielęgniarki mobilnej. Badanie może być realizowane na potrzeby prywatne lub sądowe. Możliwe jest również przeprowadzenie testu z zachowaniem całkowitej dyskrecji [4].
Test na rodzicielstwo pozwala odzyskać spokój na całe życie, zadbać o relacje z bliskimi i unormować sytuację prawną całej rodziny. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pokrewieństwa, to jedyna metoda, by otrzymać pewną i wiarygodną odpowiedź.
Źródła:
- https://ojcostwoprenatalne.pl/ojcostwo-w-czasie-ciazy/
- https://ojcostwoprenatalne.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/pakiet-pewna-mama/
- https://ojcostwoprenatalne.pl/ustalenie-ojcostwa-badania-prenatalne/
- https://www.testdna.pl/ojcostwo/
- https://www.ustalojcostwo.pl/testy-dna-na-pokrewienstwo/
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00