Test na ojcostwo w ciąży można wykonać z krwi (po 8. tygodniu ciąży) lub płynu owodniowego (po 15. tygodniu ciąży). Drugi sposób polega na pobraniu próbek w czasie badań prenatalnych i pozwala jednocześnie sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Wybór zależy od konkretnej sytuacji, jednak niezależnie od sposobu pobierania próbek, wynik zawsze jest pewny i jednoznaczny.
Test na ojcostwo w ciąży z krwi – szybkie pobranie próbek
DNA dziecka izolowane jest z pobranej wcześniej krwi matki. Jak to możliwe? Już od ok. 4. tygodnia ciąży w krwiobiegu kobiety obecny jest materiał genetyczny jej dziecka. W 8. tygodniu jest go na tyle dużo, że możliwa jest realizacja pewnego testu na ojcostwo. Wyizolowane DNA porównuje się z materiałem mężczyzny (wymazem z policzka) i sprawdza, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. Pobranie krwi jest podobne do standardowej morfologii, więc badanie jest szybkie i komfortowe.
Test na ojcostwo w ciąży z krwi – jeszcze bardziej zaawansowana technologia
Dlatego nie jest to całkiem typowy test na ojcostwo, w którym analizuje się 16-34 markery DNA. Badanie to pozwala na analizę aż do 2304 markerów. Dlaczego? Wynika to z tego, że DNA dziecka izoluje się z krwi, w której występuje ono we fragmentach – nie sekwencjach. Konieczne jest więc zastosowanie takich metod, które umożliwią sprawdzenie wielu kawałków DNA. Test na ojcostwo w ciąży z krwi zapewnia równie pewny wynik jak badanie realizowane po narodzinach.
Warto zdawać sobie sprawę, że na wyniku takiego badania nie znajdują się profile genetyczne uczestników, które widoczne są na rezultacie badania po urodzeniu. Wypisanie do 2304 markerów DNA zajęłoby kilkaset stron, co skutkowałoby wynikiem, z którego trudno odczytać najważniejsze informacje.
Test na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego
Dziecko otacza płyn owodniowy, w którym obecne są jego komórki. Specjalista izoluje je stamtąd, a potem ustala DNA dziecka. Po porównaniu z materiałem genetycznym mężczyzny i kobiety możliwe jest pewne potwierdzenie albo wykluczenie ojcostwa. Próbki rodziców mogą być w tym przypadku dowolne, np. wymazy z policzka, używane szczoteczki do zębów, włosy z cebulkami, niedopałki papierosów czy chusteczki z wydzieliną.
Pobranie próbki od dziecka ma miejsce w czasie badań prenatalnych. Możliwe jest więc jednoczesne zbadanie dziecka pod kątem występowania ewentualnych wad genetycznych, np. zespołu Downa, Turnera, Pataua czy Edwardsa.
Test na ojcostwo w ciąży – gwarantuje spokój i pewność
Dzięki realizacji badania DNA na tak wczesnym etapie, możliwe jest zyskanie pewności jeszcze zanim dziecko się urodzi. Dzięki temu zarówno kobieta, jak i mężczyzna odzyskują spokój i mogą cieszyć się z nadejścia potomka. Jest to istotne szczególnie dla przyszłej mamy, która potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, by zminimalizować stres – szkodliwy dla dziecka. Jeśli pobranie próbki miało miejsce w czasie badań prenatalnych, rodzice mogą dodatkowo mieć pewność co do stanu zdrowia dziecka. Najczęściej badania te nie wykazują bowiem żadnych nieprawidłowości.
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00