Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zlecenie testu w kierunku ustalenia ojcostwa jest czymś niezwykle skomplikowanym. Osoby nie mające większego pojęcia o tej tematyce wyobrażają sobie długi i żmudny proces analizy, na którego wynik czeka się tygodniami. Okazuje się jednak, że realizacja badania obejmuje zaledwie kilka prostych etapów, a cała procedura przebiega zwykle szybko i sprawnie. Od czego należy zacząć?
Do czego jest mi potrzebny wynik testu?
Przed zleceniem badania ojcostwa warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie do czego wynik testu będzie nam potrzebny. Większość laboratoriów genetycznych posiada w swoich ofertach prywatne oraz sądowe testy na ojcostwo. Pierwsze będą skierowane do osób, które informację o wyniku chciałyby zatrzymać wyłącznie dla siebie. Drugie adresowane są z kolei do tych klientów, którzy planują wykorzystać wynik analizy jako wiarygodny i pełnowartościowy dowód w sprawie (wynik prywatnego testu na ojcostwo nie stanowi takiego dowodu). Oba testy opierają się na identycznej metodzie analizy DNA, a ojcostwo zostaje potwierdzone lub wykluczone z tak samo wysokim prawdopodobieństwem. Różnica tkwi jedynie w sposobie poboru próbek, który w przypadku testu sądowego ma już bardziej formalny charakter.
Jakie próbki jestem w stanie dostarczyć?
Kolejną kwestią, którą należy rozważyć jest rodzaj analizowanych próbek. DNA może zostać wyizolowany ze znajdujących się w wymazie policzkowym komórek nabłonkowych, z krwi, a także szerokiej gamy próbek mikrośladowych. Najczęściej wykorzystywanym w laboratoriach materiałem jest wymaz. Czasem, w wyniku różnych losowych sytuacji, pobranie wymazów z wewnętrznej strony policzka bezpośrednio od badanej osoby będzie niemożliwe (np. osoba ta przebywa za granicą itp.). Z takiej sytuacji pomoże nam wybrnąć analiza mikrośladów. Należy jednak pamiętać, że będzie ona dopuszczalna wyłącznie w przypadku testu prywatnego, gdyż sądowe badania ojcostwa nie biorą pod uwagę tego rodzaju próbek.
W razie wątpliwości co do wyboru najkorzystniejszej opcji zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów z laboratorium, któremu planujemy zlecić nasze badanie.
Wybór laboratorium
Ustalenie ojcostwa jest sprawą niezwykle ważną, dlatego najlepiej zlecić je tylko zaufanemu laboratorium. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru placówki sprawdźmy zatem jak długo działa ona na rynku oraz ile wykonała badań. Dowiedzmy się czegoś na temat jej pracowników i ich kwalifikacji, sprawdźmy czy posiada odpowiednie certyfikaty. Profesjonalne laboratoria genetyczne na pewno udostępniają takie informacje na swoich stronach internetowych, warto na nie zajrzeć.
Zlecenie testu na ojcostwo? to nic trudnego!
Procedurę zlecenia testu na ojcostwo można przedstawić w kilku punktach. Co należy zrobić, aby zlecić badanie?
1. Zamów zestaw
Próbki do prywatnego testu na ojcostwo można pobrać samodzielnie w domu. Aby tego dokonać należy zaopatrzyć się w zestaw pobraniowy. Można go zakupić w aptece, zamówić telefonicznie, lub na stronie internetowej firmy, której zdecydowaliśmy się zlecić nasze badanie.
2. Pobierz wymazy i odeślij do laboratorium
Pobranie wymazów z policzka jest bardzo proste, bezinwazyjne i bezbolesne. Polega ono na potarciu wewnętrznej strony policzka patyczkiem zwanym wymazówką. Należy to robić z dużą ostrożnością, aby nie dopuścić do jej zanieczyszczenia. Po dokonaniu pobrania próbki trzeba odpowiednio zabezpieczyć i odesłać do laboratorium.
3. Odbierz wynik
Analiza DNA trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni. Wszystko zależy bowiem od rodzaju badanych próbek i oferty danego laboratorium. Po upływie tego czasu klient otrzymuje pewny i jednoznaczny wynik na temat ojcostwa ? rezultat badania wysyłany jest listownie, e-mailowo lub przekazywany telefonicznie. Badanie wyklucza pokrewieństwo między domniemanym ojcem a dzieckiem na 100% lub potwierdza je z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,99%.