Rak jamy ustnej a HPV

HPVWyniki badań opublikowanych ostatnio w  The Journal of Clinical Oncology dowodzą, że pacjenci ze zdiagnozowanym wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) są dużo bardziej narażeni na rozwój raka jamy ustnej i gardła. Naukowcy uspokajają jednak, że chorzy, u których stwierdzono ten właśnie nowotwór nie muszą całkowicie rezygnować z życia seksualnego.

Czy zarażenie nowotworem jest popularne?

W USA zakażenie wirusem HPV zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn jest dość powszechnym zjawiskiem. Znaczna część tych osób nie zapada jednak na raka jamy ustnej czy gardła. Niemniej jednak w ostatnich dwudziestu latach zauważono znaczny wzrost zachorowań na raka głowy i szyi również wywołanych wirusem HPV – dotyczy to w szczególności  Amerykanów rasy białej oraz Latynosów. Pacjenci cierpiący na spowodowany wspomnianym wirusem nowotwór nie muszą się jednak obawiać o zdrowie swoich partnerów seksualnych. Wyniki testów sugerują, że u stałych, a więc długoletnich partnerów ryzyko przeniesienia wirusa z jednej osoby na drugą jest dużo mniejsze. Naukowcy twierdzą, że pary pozostające w związkach przynajmniej 7 lat mają już pewne wspólne infekcje, dlatego ograniczenie intymnych kontaktów w ich przypadku nie jest konieczne.

W przeprowadzonych badaniach wzięły udział 164 osoby ze zdiagnozowanym nowotworem jamy ustnej i gardła oraz 94 partnerów (chorymi byli głównie mężczyźni, natomiast partnerami kobiety). Średni wiek chorych wynosił 56 lat. Pobranie materiału DNA do analizy odbywało się poprzez 30-sekundowe płukanie jamy ustnej oraz gardła, przy czym pierwsze z nich miało miejsce niedługo po otrzymaniu diagnozy, drugie z kolei na rok później. Pobrane próbki przebadano na obecność aż 36 różnych podtypów wirusa HPV, w tym HPV 16, który jest odpowiedzialny za rozwój raka jamy ustnej i gardła, jak i innych groźnych nowotworów. Uzyskany materiał DNA potwierdził obecność wirusa u 61% badanych pacjentów. Częstotliwość występowania HPV u 87 przebadanych kobiet określono na 1,2% i jest to wynik porównywalny do tego, jaki uzyskuje się badając kobiety z ogólnej populacji. Podobny rezultat otrzymano badając niewielką liczbę partnerów płci męskiej. Obecność HPV 16 wykryto u 54% chorych, nie stwierdzono jednak obecności tego podtypu wirusa u ich partnerów. Ponadto 10% mężczyzn i 11% kobiet przyznało, że wśród bliskich pojawiały się przypadki raka szyjki macicy. 2% mężczyzn potwierdziło, że rak ten dotyczył ich wcześniejszych parterek. Taki wynik wskazuje, że ryzyko zapadnięcia na nowotwór u mężczyzn, u których partnerek zdiagnozowano raka szyjki macicy jest dwukrotnie większe ? dotyczy to w szczególności raka migdałków. Podkreśla się więc konieczność wykonywania badań w kierunku obecności HPV u wszystkich kobiet.

Jak wiadomo, ostrożność w wyborze partnerów seksualnych ma ogromne znaczenie. Pocieszający jest fakt, że wśród osób pozostających w trwałych i długoletnich związkach ryzyko zarażenia wirusem HPV jest znacznie niższe.

Oceń