Jak wygląda test na ojcostwo i jaka jest jego wiarygodność?
Test na ojcostwo to badanie materiału DNA, które ma za zadanie potwierdzić bądź wykluczyć więzy krwi. Dla wielu osób wynik testu ma kluczowe znaczenie, dlatego tak ważne jest zagadnienie wiarygodności. Jaki poziom wiarygodności oferują testy DNA na ojcostwo? Jak wygląda takowy test i jakie próbki materiału należy przebadać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w kolejnych akapitach tekstu.
Jakie próbki materiału biologicznego do testu na ojcostwo ?
Test na ojcostwo – cena wykonania testu
Test na ojcostwo – kiedy poznamy wyniki testu na ojcostwo ?
Test na ojcostwo – jaka jest jego wiarygodność ?
Jakie próbki materiału biologicznego do testu na ojcostwo?
W celu wykonania testu na ojcostwo należy pobrać próbki DNA od dziecka oraz domniemanego ojca. Najczęściej w roli próbki wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej strony policzka lub próbki krwi. Materiał DNA do badania można pozyskać także z próbek mikrośladowych, a nawet z paznokci, włosów (wraz z cebulkami), czy używanej szczoteczki do zębów.
Test na ojcostwo – cena wykonania testu
Pacjent, który chce wykonać test DNA na ojcostwo, musi liczyć się z kosztem na poziomie od 500 zł do nawet 2 000 zł. Cena testu na ojcostwo różni się w zależności od wyboru konkretnego laboratorium oraz czasu oczekiwania na wynik. W nagłych sytuacjach możliwe jest skorzystanie z droższej oferty, która zapewni jednak otrzymanie wyniku w najszybszym możliwym terminie (często w ciągu 48 godzin od momentu wykonania testu).
Test na ojcostwo – kiedy poznamy wyniki testu na ojcostwo?
Wyniki testu na ojcostwo zwykle dostępne są po upływie średnio od 3 do 10 dni roboczych od wykonania badania DNA. W przypadku testów przeprowadzanych w trybie ekspresowym możliwe jest uzyskanie wyników w ciągu zaledwie 48 godzin od badania. Dokładny czas oczekiwania na rezultat testu jest uzależniony od laboratorium, w które wykonywało badanie.
Test na ojcostwo – jaka jest jego wiarygodność?
W przypadku badań DNA na ojcostwo mówi się o wiarygodności sięgającej poziomu 99,99%. Tak wysoki wynik oznacza więc, że nie musimy mieć obaw odnośnie wiarygodności przeprowadzonego badania. Odstępstwem od tej zasady jest sytuacja, w której dojdzie do nieprawidłowego pobrania próbek. Wówczas wynik testu może okazać się błędny.