Czy to moje dziecko? Czy to on jest ojcem mojego dziecka?
Amerykańscy naukowcy dowiedli, że nawet 10% ojców jest nieświadomych, że wychowują nie swoje dzieci. Są także tacy, którzy mają wątpliwości co do swojego ojcostwa i ci, którzy związkom biologicznym z dzieckiem stanowczo zaprzeczają. Kobiety również nie zawsze są pewne, który z panów jest biologicznym ojcem. Wszystkie te dylematy pomoże rozwiązać test na ojcostwo.
Kiedy zdecydować się na test na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo?
Jak wybrać pewny test na ojcostwo?
Kiedy zdecydować się na test na ojcostwo?
Najczęściej decyzje podejmują kobiety, które chcą ustalenia ojcostwa w celach alimentacyjnych lub rozwiania podejrzeń partnera o rozwiązłość. Mężczyźni z kolei oczekują sądowego zaprzeczenia ojcostwa lub wręcz przeciwnie – chcą jego potwierdzenia.
Test na ojcostwo to proste badanie DNA.
Można je wykonać z materiału genetycznego pobranego od ojca i dziecka – krwi, śluzówki (np. wymaz z policzka, cebulka włosa itp). Bada się występowanie wspólnych cech DNA. Jeżeli tych wspólnych cech nie ma, to ojcostwo się wyklucza, jeżeli one występują, to w zależności od ilości wspólnych cech, ustala się stopień pokrewieństwa. Najdokładniejsze wyniki uzyskuje się z testów krwi, ponieważ jest to materiał „czysty”, bez domieszek innych substancji biologicznych. Test DNA jest najdokładniejszym testem na ojcostwo. Prawdopodobieństwo wynosi powyżej 99%
Ile kosztuje test DNA?
Ceny testów DNA, potwierdzających lub wykluczających ojcostwo wahają się od 600 do 1500 zł. Zależą one od liczby osób objętych badaniem ( dziecko+ domniemany ojciec, dziecko+ matka + domniemany ojciec, dziecko+ dwóch domniemanych ojców itp), dostarczonego materiału genetycznego, stosowanych markerów, szybkości wykonywanego badania, renomy laboratorium genetycznego itp.
Jak wybrać pewny test na ojcostwo?
Najważniejszy jest wybór certyfikowanego laboratorium genetycznego.
Przykładowe, zalecane certyfikaty to np. międzynarodowe GEDNAP, ISGF, polskie np. Rzetelna Firma, ważny wpis do ewidencji Krajowej Ewidencji Diagnostów Laboratoryjnych, akredytowane przez PCA – Polskie Centrum Akredytacyjne.
Próbki muszą być umieszczane w pojemnikach,oznaczonych certyfikatem CE.
Przed podjęciem decyzji o zrobieniu testu na ojcostwo, warto dokładnie sprawdzić kilka laboratoriów, dopytać o terminy i aktualność posiadanych certyfikatów oraz doświadczenie.