Badanie pokrewieństwa w linii żeńskiej – chromosom X
Badanie pokrewieństwa opiera się na analizie chromosomów związanych z płcią – płeć badanych osób warunkuje metodę, którą wykorzystujemy przy ustalaniu pokrewieństwa biologicznego. W przypadku gdy badamy osoby płci żeńskiej, chcąc np. sprawdzić czy dane kobiety są siostrami, gdy nie mają one wspólnej matki – wtedy wykorzystamy analizę chromosomu X. Czym jest chromosom X i jak wygląda jego zastosowanie w badaniach DNA? O tym dowiesz się z artykułu!
Badanie pokrewieństwa w linii żeńskiej – chromosom X – tego dowiesz się z artykułu:
Chromosom X – czym jest i co oznacza?
Badanie pokrewieństwa – wykorzystanie chromosomu X
Chromosom X – czym jest i co oznacza?
Chromosom X to chromosom, który w procesie dziedziczenia zawsze przekazywany jest przez matkę, a który także może, ale nie musi być przekazany od ojca. To, jakiej płci urodzi się dziecko zależy od tego, jaki chromosom dziecko otrzyma od swojego ojca. Z czego to wynika? Każdy zdrowy człowiek, niezależnie od płci posiada 46 chromosomów, które dzieli się na 23 pary, na których znajdują się wszystkie geny człowieka [2]. Mężczyźni posiadają zestaw chromosomów [XY], natomiast kobiety [XX]. Dziedzicząc geny, dziedziczymy po połowie materiału od ojca jak i matki. Od matki więc dziecko otrzyma chromosom X, natomiast od ojca mamy 50% szans na uzyskanie chromosomu X lub chromosomu Y i to od tego zależy, jakiej płci urodzi się dziecko [1].
W genetyce zdarzają się sytuacje, w których mamy do czynienia z mutacjami, wadami lub nieprawidłowościami w obrębie chromosomów płci. Stąd pojawiają się choroby pokroju monosomii chromosomu X [zespół Turnera] – kobieta cierpiąca na zespół Turnera posiada tylko jeden chromosom X lub trisomii chromosomu X gdzie kobieta posiada aż 3 chromosomy X [1].
Badanie pokrewieństwa – wykorzystanie chromosomu X
Badanie pokrewieństwa umożliwia sprawdzenie szeregu relacji w rodzinie. Analiza chromosomu X obok analizy chromosomu Y i analizy statystycznej to najpopularniejsza metoda badania pokrewieństwa biologicznego.
Chromosom X wykorzystuje się w przypadku, gdy chcemy sprawdzić czy relacja pokrewieństwa zachodzi między babcią, a wnuczką i odwrotnie lub między dwoma kobietami, które podejrzewają, że mogą być siostrami [3].
Analiza chromosomu X opiera się na zbadaniu 12 markerów DNA znajdujących się wewnątrz chromosomu X. Badane markery są następnie przedmiotem analizy porównawczej, która ostatecznie wykazuje czy między danymi kobietami zachodzi relacja pokrewieństwa. Aby móc przeprowadzić takie badanie konieczne jest zabezpieczenie określonej próbki od każdej z osób. Mogą to być wymaz z policzka lub inne próbki, gdy np. zależy nam na dyskrecji – wtedy warto skorzystać ze szczoteczki do zębów, niedopałka papierosa, maszynki do golenia, włosów z cebulkami, paznokci itp. [3].
Źródła:
- https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,chromosom—plci–homologiczny–filadelfia–co-to-jest-chromosom-,artykul,40916778.html
- https://alfa-lek.pl/pl/slownik/c/99/chromosomy
- https://testynaojcostwo.pl/wp-content/uploads/2018/11/poradnik_pokrewienstwo_testDNA.pdf
Więcej informacji:
- Protokolarny test na ojcostwo
- Ile kosztuje test na ojcostwo?
- Baza wiedzy – poradniki, artykuły, informacje
- Testy na ojcostwo – wynik w 48h
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:
„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”
Zobacz, jak pracuje laboratorium
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00