Badanie mikrośladów – skuteczna metoda na sprawdzenie ojcostwa
Badanie mikrośladów to nowoczesna technika badania DNA, która w 99% potwierdza lub wyklucza ojcostwo w anonimowym badaniu. Analiza polega na badaniu mikrośladów, czyli materiału genetycznego mogącego pozostawać np. na używanych przedmiotach codziennego użytku czy przeznaczonych do higieny.
Jakie próbki można zebrać do badania mikrośladów?
Czy czas przechowywania próbki ma znaczenie w badaniu mikrośladów?
Jak zabezpieczyć próbki do badania mikrośladów?
Czy czas transportu ma znaczenie przy badaniu mikrośladów?
Jakie próbki można zebrać do badania mikrośladów?
Do badania mikrośladów można wykorzystać szereg próbek, na których znajduje się materiał genetyczny domniemanego ojca oraz dziecka. Może to być zużyta chusteczka do nosa, kawałek obciętego paznokcia, pasek do glukometru, grzebień, w przypadku dziecka również używany smoczek czy szczoteczka do zębów. Warto skontaktować się z laboratorium, jakie próbki będą nadawać się do badania genetycznego.
Czy czas przechowywania próbki ma znaczenie w badaniu mikrośladów?
W przypadku mikrośladów znaczenie może mieć czas przechowywania próbki. Materiał biologiczny może bowiem ulec uszkodzeniu nawet w wyniku kontaktu z powietrzem. Dotyczy to w szczególności materiału delikatnego jak np. krew, dlatego najlepszej jakości są próbki pozyskane w ostatnich 48 godzinach.
Jak zabezpieczyć próbki do badania mikrośladów?
Próbki do badań mikrośladów powinny być odpowiednio zabezpieczone. Ich dotykanie jest możliwe poprzez gumowe rękawiczki, dzięki czemu nie zostaną zanieczyszczone innym materiałem genetycznym, mogącym spowodować nieprawidłowy wynik. Przedmioty z materiałem genetycznym powinny zostać zapakowane do sterylnego pojemniczka, który można kupić w aptece lub zostać włożone do kilku papierowych kopert. Próbki przed ich zapakowaniem muszą zostać wysuszone w temperaturze pokojowej.
Czy czas transportu ma znaczenie przy badaniu mikrośladów?
Badanie mikrośladów powinno zostać przeprowadzone jak najszybciej od pobrania – zaleca się 12-48 godzin. Próbki delikatne, podatne na działanie szkodliwych czynników powinny trafić do laboratorium w krótkim czasie, ponieważ w transporcie mogą ulec uszkodzeniu, np. pokryje je pleśń. Warto wówczas osobiście zanieść do laboratorium próbkę lub wybrać kuriera, który dostarczy ją jeszcze tego samego dnia.