Rola MikroRNA w leczeniu raka prostaty

rak_prostatyJak wskazują statystyki, na raka prostaty w ciągu życia zachoruje średnio 1 na 7 mężczyzn, a 1 na 36 chorych umrze z tego właśnie powodu. Okazuje się jednak, że istnieją całkiem obiecujące metody walki z tą niebezpieczną chorobą.

Co odkryli naukowcy?

Naukowcy z Cincinnati Cancer Center zdobyli niedawno zupełnie nowe informacje na temat tego, w jaki sposób MikroRNA hamuje rozwój nowotworów. Wiedza ta pomoże w opracowywaniu nowych, skuteczniejszych metod terapii raka prostaty, jak i innych groźnych odmian nowotworów. Wyniki przeprowadzonych analiz opublikowane zostały w majowym numerze czasopisma PLOS ONE.

MikroRNA (MiRNA) to niekodujące białek krótkie cząsteczki RNA, które odgrywają istotną rolę w procesie regulacji ekspresji genów. Jedno MikroRNA jest w stanie kontrolować ekspresję wielu z nich, ale proces ten może zostać zakłócony przez komórki nowotworowe, które spowalniają działanie MiRNA, mającego tak istotne znaczenie w zwalczaniu choroby nowotworowej. Eksperci znaleźli ostatnio nowy rodzaj MiRNA określany jako hsa-miR-76, który aktywowany jest przez antyestrogen zwany fulwestrantem. Ten rodzaj miRNA hamuje ekspresję genu o nazwie HMGA1 przyczyniającego się do rozwoju raka prostaty. Wyniki badań dowodzą, że zarówno antyestrogen jak i MiRNA mogłyby być z powodzeniem stosowane w diagnostyce oraz leczeniu tego nowotworu. Po wykonaniu odpowiednich testów okazało się, że tym pacjentom, którym podano 250 mg fulwestrantu uaktywniony hsa-miR-76 tłumił w znacznym stopniu rozwój raka. Badania ujawniły, że im większy był poziom hsa-miR-76 w organizmie, tym ekspresja genu odpowiadającego za postępowanie choroby była niższa. Te niezwykle odkrycia mogą mieć istotne znaczenie rozpoznawaniu oraz opracowywaniu skuteczniejszych metod leczenia raka prostaty.

Oceń