Badania genetyczne – sposób na ustalenie ojcostwa
Badania genetyczne to jedyna pewna metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Na rynku oferowane są zróżnicowane badania genetyczne na ojcostwo, dzięki którym można ustalić, czy wychowywane dziecko jest potomkiem biologicznym. Warto rozwiać wątpliwości, szczególnie że badania genetyczne są oferowane w przystępnej cenie.
Jakie badanie na ojcostwo wybrać?
Czy wszystkie badania na ojcostwo są wiarygodne?
Czy istnieje możliwość wykonania badania na ojcostwo bez zgody matki?
Czy ojciec musi zgodzić się na badanie na ojcostwo?
Jakie badanie na ojcostwo wybrać?
Większość osób decyduje się na standardowe badania ojcostwa, które opierają się na próbce – wymazie z policzka. Jeśli nie jest możliwe pozyskanie takiej próbki to wówczas wykonywane jest badanie na podstawie mikrośladów, które jest jednak droższe. W przypadku badania na ojcostwo do celów sądowych, procedura narzucona przez sąd musi być ściśle zachowana, by uznać wynik za dowód w sprawie.
Czy wszystkie badania na ojcostwo są wiarygodne?
Badanie na ojcostwo bez względu na swoją formę ma wiarygodność sięgającą 99,9% dla potwierdzenia ojcostwa i 100% w przypadku jego wykluczenia. Mając na celu wiarygodność badania należy wybierać sprawdzone laboratoria genetyczne, które zapewniają wysoki poziom wykonywanych analiz. Najlepszą wiarygodnością cechują się badania, które do analizy wykorzystują 24 markery genetyczne.
Czy istnieje możliwość wykonania badania na ojcostwo bez zgody matki?
Istnieje możliwość wykonania badania na ojcostwo bez zgody matki dziecka. W tym celu najczęściej wykorzystuje się mikroślady, ponieważ pozyskanie standardowej próbki od dziecka może być utrudnione. Badanie jest wykonywane w celach prywatnych, dlatego też matka dziecka nie musi wyrazić na to swojej zgody. Oczywiście w takim przypadku wynik nie może stanowić dowodu np. w sądzie.
Czy ojciec musi zgodzić się na badanie na ojcostwo?
Również ojciec nie musi zgadzać się na badanie DNA, jednak wówczas pozyskanie próbki może być bardzo trudne. Można od niego pozyskać próbkę mikrośladów, np. zużytą maszynkę do golenia czy włos, co nie zawsze okazuje się prostym zadaniem. Wynik takiej analizy jest dostępny wyłącznie do celów prywatnych. Ojciec może się również nie zgodzić na test na ojcostwo wykonywane do celów sądowych i tak naprawdę nie ma metody na to, by zmusić kogoś do badania.