Badanie na ojcostwo w czasie ciąży
Nowoczesne badania genetyczne oferują coraz szerszy zakres analiz DNA. Pary mogą zdecydować się na badanie na ojcostwo jeszcze w czasie trwania ciąży. Taki test jest bezpieczny dla matki i dziecka, zapewniając wysoką skuteczność badania. Analizę można wykonać prywatnie już na etapie wczesnej ciąży – jest to alternatywa dla badań przeprowadzanych już po narodzinach dziecka.
Czy można zrobić prenatalne badanie na ojcostwo?
Gdzie można zrobić prenatalne badanie na ojcostwo?
Ile kosztuje prenatalne badanie na ojcostwo?
Ile czeka się na wynik prenatalnego badania na ojcostwo?
Czy można zrobić prenatalne badanie na ojcostwo?
Badania prenatalne na ojcostwo może wykonać każda ciężarna, chociaż wcześniej warto by skonsultowała się z lekarzem prowadzącym ciążę. W przypadku zagrożenia ciąży lepiej unikać badania DNA polegającego na pobraniu płynu owodniowego, zastępując go badaniem z krwi polegającym na wyodrębnieniu DNA dziecka. Badania na ojcostwo w ciąży często łączy się z badaniami prenatalnymi w kierunku wykrywania chorób genetycznych.
Gdzie można zrobić prenatalne badanie na ojcostwo?
Badania prenatalne na ojcostwo mogą zostać wykonane w laboratoriach genetycznych, które specjalizują się w zaawansowanych analizach DNA. Muszą posiadać w swojej ofercie testy na ojcostwo dla kobiet w ciąży. „Zwykłe” placówki nie zawsze są przystosowane do tego typu badań, nie dysponując odpowiednią technologią i personelem.
Ile kosztuje prenatalne badanie na ojcostwo?
Prenatalne badania DNA na ojcostwo nie należą do grona tanich analiz. Koszt wykonania badania zależy od typu pobieranej próbki oraz sposobu wykonywania analizy. Badanie wykonywane już od 8 tygodnia ciąży wiąże się z ceną sięgającą około 7 tysięcy złotych. W przypadku testu na ojcostwo możliwego do wykonania od 15 tygodnia ciąż y, cena badania to około 2 tysiące złotych.
Ile czeka się na wynik prenatalnego badania na ojcostwo?
Na wynik badań prenatalnych na ojcostwo nie trzeba długo oczekiwać – zazwyczaj wynik badania jest dostępny w 5-10 dni roboczych, liczonych od dnia, w którym próbka zostaje pobrana od ciężarnej i domniemanego ojca. Niektóre laboratoria oferują możliwość przyśpieszenia wyniku badania za dodatkową opłatą – wówczas wynik badania jest dostępny w 48 godzin.