Badania na ojcostwo w ciąży – czy są dostępne?
Badania na ojcostwo w ciąży nie są tak popularne, jak badania DNA już po narodzinach dziecka. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wykonać. Badania genetyczne w czasie ciąży potwierdzające lub wykluczające ojcostwo pozwalają na to, by sprawdzić kto jest lub nie jest ojcem dziecka jeszcze w łonie matki. Badanie wymaga zgody zarówno matki, jak i domniemanego ojca dziecka.
Czy istnieje możliwość wykonania testu na ojcostwo w ciąży?
Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży?
Czy istnieje możliwość wykonania testu na ojcostwo w ciąży?
Badanie na ojcostwo w ciąży można wykonać już od 8 tygodnia ciąży – opiera się na badaniu materiału pochodzącego od ojca oraz krwi matki. Od 15 tygodnia ciąży istnieje możliwość wykonania analizy, która wymaga pobrania próbki płynu owodniowego. Badania można wykonać nawet na dzień przed narodzinami dziecka, na dowolnym okresie dalszego zaawansowania ciąży.
Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Testy na ojcostwo w ciąży wykonuje się w specjalistycznych laboratoriach genetycznych na terenie całego kraju. Listę placówek można znaleźć w sieci. Nie wszystkie laboratoria genetyczne mają takie badania w swojej ofercie, ponieważ analiza na podstawie próbek pobieranych od ciężarnych wymaga specjalistycznego sprzętu oraz zachowania określonej procedury.
Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?
Test na ojcostwo w ciąży nie należy do tanich badań. Koszt wykonania analizy wynosi od 2 do nawet 6 tysięcy złotych. Jest to znacznie więcej niż w przypadku standardowych badań DNA na ojcostwo, które można wykonać nawet dzień po narodzinach dziecka. Niektóre laboratoria genetyczne pozwalają na połączenie badań na ojcostwo z badaniami prenatalnymi, dzięki czemu cena jest korzystniejsza.
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży?
Czas oczekiwania na wynik badania na ojcostwo na ogół jest taki sam w każdym laboratorium genetycznym. Placówka daje sobie na badanie i opracowanie wyniku 10 dni roboczych liczonych od dnia pobrania próbki, czyli na ogół jest to 14 dni kalendarzowych. Często zdarza się, że wynik jest dostępny szybciej i można go sprawdzać drogą online.