Testy na ojcostwo – co ma wpływ na jakość próbek?
Test ojcostwa to popularne na całym świecie badania genetyczne, które pozwalają na ustalenie ojcostwa lub jego wykluczenie. Są powszechnie wykorzystywane do celów prywatnych, jak i sądowych. Wysoka wiarygodność testów oraz ich dostępność sprawiają, że decyduje się na nie wiele osób mających wątpliwości co do pokrewieństwa z dzieckiem, które wychowują lub na które płacą alimenty.
Czy istnieje możliwość zamówienia testu ojcostwa na raty?
Czy próbki do testu ojcostwa można pobrać samodzielnie?
Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik testu ojcostwa?
Co się stanie jeśli próbki do testu ojcostwa zostaną źle pobrane?
Czy istnieje możliwość zamówienia testu ojcostwa na raty?
Test na ojcostwo jest popularny, dlatego też laboratoria zapewniają swoim klientom możliwość rozłożenia płatności na dogodne raty. Badania genetyczne to koszt co najmniej kilkuset złotych, jednak nie każdy dysponuje taką gotówką. Płatność w kilku ratach to znacznie korzystniejsza forma, która jeszcze bardziej zwiększa dostępność badania.
Czy próbki do testu ojcostwa można pobrać samodzielnie?
Samodzielne pobranie próbek do testów na ojcostwo nikogo nie dziwi, obecnie jest to już standardem przy analizach zamawianych zdalnie,. Nie trzeba nawet wychodzić z domu – kurier dostarcza zestaw pobraniowy, do którego dołączona jest instrukcja mówiąca o tym, jak krok po kroku pobrać próbkę do badania DNA. Wcale nie jest to trudnym zadaniem.
Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik testu ojcostwa?
Krew jest nośnikiem DNA, podobnie jak np. szpik kostny. Ogółem po przeszczepach i transfuzji krwi nie powinno się robić badań na ojcostwo, jeśli próbkach ma pochodzić z krwi. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń co do mikrośladów lub wymazu z policzka. Bezpośrednio po transfuzji nie powinno się więc robić badań genetycznych z krwi.
Co się stanie, jeśli próbki do testu ojcostwa zostaną źle pobrane?
Nieprawidłowe pobranie próbek do testów DNA na ojcostwo się zdarza – w końcu w laboratorium pracują ludzie. Na szczęście pomyłki nie są częstym zjawiskiem. Jeśli doszło do nieprawidłowego pobrania próbek to zabieg ten należy powtórzyć. Takie próbki nie nadają się do poddania ich analizie genetycznej – będą wskazywać niewiarygodny wynik testu na ojcostwo, czyli tak naprawdę badanie będzie nieważne.