Badania na ojcostwo – jak przebiegają i kto może je zlecić?
Laboratoryjne badania na ojcostwo to jedyny sposób na to, aby potwierdzić lub wykluczyć potencjalne rodzicielstwo mężczyzny. Badanie obrosło wieloma mitami, dlatego wiele osób zastanawia się kto może je zlecić, na jakim etapie należy to zrobić oraz jaka jest jego przeciętna skuteczność. Wszystkie wątpliwości staramy się rozwiać w artykule poniżej.
Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?
Niepewny ojciec, matka, dziadkowie – kto sięga po badania na ojcostwo?
Czy badanie na ojcostwo można wykonać już w ciąży?
Ile markerów należy zbadać, żeby badanie na ojcostwo było pewne?
Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?
Warto wiedzieć, że testy na ojcostwo są wyjątkowo prostym i bezbolesnym badaniem. Mogą być przeprowadzone zarówno na miejscu w laboratorium, jak i korespondencyjnie za pomocą specjalnego zestawu do pobierania próbek. Badania najczęściej przeprowadza się za pomocą pobrania próbki z policzka, ale niekiedy wykorzystywane są także tak zwane mikroślady DNA – na przykład włosy.
Niepewny ojciec, matka, dziadkowie ? Kto sięga po badania na ojcostwo?
Badania na ojcostwo mogą być zlecone przez oboje rodziców, a także przez dziadków, jeżeli udzielona zostanie zgoda prawnego opiekuna dziecka. Statystycznie najczęściej o wykonanie badań DNA upominają się potencjalni ojcowie, jednak bardzo często jest to także problem zgłaszany przez kobiety, które nie są pewne kto jest ojcem ich dziecka.
Czy badanie na ojcostwo można wykonać już w ciąży?
Wiele osób zastanawia się, czy badanie na ojcostwo można wykonać jeszcze przed narodzinami dziecka. Istnieje taka możliwość, co więcej wyniki badań wykonanych w tym czasie są tak samo pewne, jak te, które wykonuje u narodzonego dziecka. Do wykonania badań potrzebne są materiały takie jak kosmówka lub płyn owodniowy, które zostają pobrane podczas wykonywanych w ciąży badań.
Ile markerów należy zbadać, żeby badanie na ojcostwo było pewne?
Wiarygodność badania na ojcostwo w dużej mierze zależy od ilości markerów genetycznych, które poddawane są analizie. Jeżeli test na ojcostwo zostanie wykonany na podstawie szesnastu markerów, można stwierdzić, że jego wynik jest pewny, jednak wiele laboratoriów stosuje badania aż dwudziestu czterech markerów, co sprawia, że w żadnym wypadku nie może być mowy o pomyłce.