Badanie na ojcostwo – warto mieć pewność
Badanie na ojcostwo pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Wynik jest pewny, o ile do badania zostanie wybrane odpowiednie laboratorium, specjalizujące się w analizach genetycznych. Technologia idzie stale na przód, dlatego też dla klientów dostępne są nowoczesne analizy DNA, oparte na różnego rodzaju próbkach.
Czy badanie na ojcostwo można wykonać u osoby martwej?
Ile markerów trzeba zbadać, żeby wynik badania na ojcostwo był pewny?
Gdzie szukać pewnego badania na ojcostwo?
Czy w badaniu na ojcostwo musi brać udział matka?
Czy badanie na ojcostwo można wykonać u osoby martwej?
Badanie na ojcostwo występuje w kilku wariantach, może się opierać na badaniu tzw. mikrośladów. Dzięki temu możliwe jest wykonanie analizy DNA u osoby zmarłej. Wystarczy pozyskać przedmioty codziennego użytku zmarłej osoby – szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia czy kilka włosów. Taki materiał wystarczy, by porównać go z próbką pochodzącą od dziecka.
Ile markerów trzeba zbadać, żeby wynik badania na ojcostwo był pewny?
Laboratoria wykonujące testy na ojcostwo rekomendują analizy, które wykonuje się na podstawie 24, a nie 16 markerów. Jest to istotna kwestia mająca wpływ na wiarygodność badania. Przy analizie 16 markerów istnieje ryzyko pojawienia się wyniku niejednoznacznego, który wymaga powtórzenia badania z udziałem próbki pochodzącej od matki.
Gdzie szukać pewnego badania na ojcostwo?
Laboratoria wykonujące badanie na ojcostwo ogłaszają swoją ofertę w sieci. Warto szukać laboratorium, które ma pozytywne opinie klientów, a także oferuje analizę 24 markerów genetycznych. Nie powinno się ufać nieznanym laboratoriom, które oferują badania w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Może się bowiem okazać, że nie zapewniają dostatecznej jakości badań lub cena analizy DNA zawiera ukryte koszty.
Czy w badaniu na ojcostwo musi brać udział matka?
Badanie na ojcostwo nie wymaga analizowania próbki pochodzącej od matki, chyba że wynik badania okaże się niejednoznaczny. Matka powinna wyrazić zgodę na badanie, jeśli analizowany materiał pochodzi od niepełnoletniego dziecka. W praktyce jednak próbki do laboratorium mogą być dostarczone przez ojca lub całkiem inną osobę, a placówka wykonująca badanie nie wymaga przedstawiania zgody drugiego z rodziców.