Wynik testu na ojcostwo – co ma na niego wpływ?
Wykonanie testu na ojcostwo jest jedną ze skuteczniejszych metod potwierdzenia lub wykluczenia pokrewieństwa. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele czynników, pod wpływem których wynik może zostać zafałszowany. Zatem o czym trzeba pamiętać, aby mieć pewność, że badanie zostało wykonane poprawnie?
Czy używki mają wpływ na test na ojcostwo?
Kiedy test na ojcostwo może nie wyjść?
Jaka jest trwałość próbek do testu na ojcostwo?
Co jest potrzebne do testu na ojcostwo?
Czy używki mają wpływ na test na ojcostwo?
Jest to pytanie, które często nurtuje badane osoby. Okazuje się jednak, że używki takie jak: alkohol, palenie tytoniu, czy marihuany nie mają wpływu na wynik testu na ojcostwo. Badanie to opiera się na wykazaniu podobieństw w kodzie DNA mężczyzny i dziecka, który to nie podlega zmianom w ciągu życia.
Kiedy test na ojcostwo może nie wyjść?
Istnieje kilka sytuacji, które mogą doprowadzić do tego, że badanie wykaże wynik nieprawidłowy. Może do tego dojść w przypadku, gdy materiał do badań zostanie pobrany w nieprawidłowy sposób lub też wystąpią błędy w jego przechowywaniu czy transporcie. Inna sprawa dotyczy wyniku testu określonego jako niejednoznaczny. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy prawdopodobne jest ojcostwo spokrewnionych ze sobą mężczyzn. Rozwiązaniem w takiej sprawie jest pobranie materiału genetycznego od 3 osoby, czyli matki dziecka.
Jaka jest trwałość próbek na ojcostwo?
W celu pozyskania materiału DNA do badań najczęściej pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka, ponieważ jest to metoda szybka, bezbolesna, a przy tym materiał pobrany w taki sposób rzadko ulega zanieczyszczeniom i jest bardzo trwały. Próbka może być transportowana nawet przez kilka dni. Materiał do testu może zostać pozyskany także z krwi lub przedmiotów użytku codziennego takich jak maszynka do golenia, czy szczoteczka do zębów, jednak taki materiał dużo łatwiej ulega zanieczyszczeniu DNA innych osób, a świeża krew wymaga bardziej zaawansowanych technik przechowywania i transportu.
Co jest potrzebne do testu na ojcostwo?
Do przeprowadzenia testu na ojcostwo niezbędne jest dostarczenie do laboratorium materiału DNA badanych osób. Może to być wymaz z wewnętrznej strony policzka, włos z cebulkami, bądź tez przedmiot, na którym taki materiał jest obecny, np. smoczek, guma do żucia, niedopałek papierosa, chusteczka z katarem.