Jak przebiega badanie ojcostwa i ile ono kosztuje?
W dzisiejszych czasach badania na ojcostwo są coraz powszechniejsze. Konkurencyjne ceny sprawiają, że stać na nie każdego zainteresowanego. Jak je jednak prawidłowo wykonać, ile kosztują i gdzie się udać? Warto dowiedzieć się więcej na ich temat, jeżeli planujemy się im poddać.
Jak się robi badania na ojcostwo?
Ile kosztują badania na ojcostwo?
Gdzie zrobić badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo można zrobić przez sąd?
Jak się robi badania na ojcostwo?
W celu wykonania badania na ojcostwo należy pobrać materiał genetyczny, a następnie odesłać go do laboratorium. Próbkę w tym przypadku może stanowić na przykład wymaz z jamy ustnej. W przypadku trwania ciąży pobierana jest krew matki albo jej wody owodniowe. Następnie materiał genetyczny dziecka jest porównywany z materiałem ojca. Na tej podstawie określa się prawdopodobieństwo na 99,99%.
Ile kosztują badania na ojcostwo?
Cena za testy na ojcostwo może wynosić od 500 do 1500 zł. Na wysokość stawki ma wpływ kilka czynników. Wyższy koszt związany jest najczęściej z przeprowadzaniem badania w trakcie ciąży, kiedy trzeba pobrać w specjalistyczny sposób materiał DNA. Innym czynnikiem jest jakość laboratorium oraz ilość analizowanych markerów genetycznych. Żeby wynik był jak najbardziej precyzyjny, ich liczba nie powinna być mniejsza aniżeli 24.
Gdzie zrobić badania na ojcostwo?
Badania na ojcostwo można zrobić w coraz większej liczbie placówek, oferujących badania DNA. Przed wyborem laboratorium warto dowiedzieć się więcej na temat jakości świadczonych usług oraz dowiedzieć się, czy wybrane miejsce posiada akredytację PCA. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wynik testu będzie jak najbardziej rzetelny oraz wiarygodny.
Czy badania na ojcostwo można zrobić przez sąd?
Badania na ojcostwo nie mogą zostać zrobione przez sąd, mogą jednak być przez niego zlecone. Testy genetyczne są traktowane jako prywatne zabiegi medyczne, dlatego też nawet w tym przypadku nie są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wyjątkiem jest jednak trudna sytuacja finansowa. Jeżeli zostanie udokumentowane, że rodziców nie stać na takie badanie, można ubiegać się o pokrycie kosztów przez Państwo.