Test DNA daje możliwość pewnego potwierdzenia lub wykluczenia biologicznego ojcostwa. Realizuje się go dla własnej wiedzy (prywatne badanie na ojcostwo) lub do celów sądowych. W charakterze próbki do analizy genetycznej mogą trafić różne przedmioty – zużyta szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, niedopałek papierosa czy guma do żucia.
Test DNA – najdokładniejsza metoda ustalania ojcostwa
Żeby przeprowadzić test DNA w kierunku ojcostwa potrzebne są próbki materiału genetycznego każdego z uczestników testu, w tym przypadku najczęściej potencjalnego ojca i dziecka. Ich źródłem mogą być dowolne przedmioty: patyczek do czyszczenia uszu z woskowiną, zużyta szczoteczka do zębów, kubek, maszynka do golenia, niedopałek papierosa, chusteczka z katarem, czy wymazówka z pobranym wymazem z policzka.
Laboratorium pozyskuje z nich potem DNA badanych, tworzy indywidualne profile genetyczne i sprawdza, czy występują w nich elementy wspólne. Porównując profile genetyczne badanych, pracownicy laboratorium są w stanie wydać jednoznaczną opinię, która może potwierdzić ojcostwo mężczyzny względem dziecka albo je wykluczyć. Test DNA jest więc badaniem dającym całkowitą pewność w sprawach dotyczących biologicznego pokrewieństwa.
Test DNA – wiarygodny dla sądu
Jeśli test DNA w kierunku ojcostwa ma być realizowany na potrzeby sprawy sądowej, muszą zostać dopełnione określone procedury. Pobraniem próbek zajmuje się wtedy ktoś z personelu medycznego w najbliższym punkcie pobrań DNA. W pobraniu uczestniczą też obowiązkowo 3 osoby: dziecko wraz z matką i potencjalnym ojcem. Z całego zdarzenia spisuje się protokół, a do wyniku badania dołączana jest opinia eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, pełniącego funkcję biegłego sądowego.
Choć prywatny test DNA na ojcostwo nie wymaga dopełnienia powyższych procedur (daje możliwość samodzielnego pobrania próbek w domu), to jest tak samo pewny, jak badanie realizowane dla sądu. Sąd może nawet wykorzystać wynik takiego prywatnego testu jako wstępny dowód w sprawie, a jeśli strony wyrażają zgodę, również jako dowód główny.
Test DNA – możliwy przed narodzinami dziecka
Kobieta, która osiągnęła 10 tydzień ciąży może wykonać taki pewny test DNA z krwi. To z niej w laboratorium izolowane jest następnie DNA dziecka i porównywane z DNA potencjalnego ojca, które pochodzi z wymazu z policzka. W przypadku bardziej zaawansowanej ciąży (po 15. tygodniu) można też pobrać płyn owodniowy i wyizolować z niego materiał genetyczny dziecka, a następnie porównać z próbkami DNA rodziców, pochodzącymi z dowolnych przedmiotów.
Test DNA – precyzyjny i wygodny dla badanych
Test DNA jednoznacznie wskaże, czy badany mężczyzna jest ojcem dziecka. Nie ma w tym przypadku znaczenia ani rodzaj badania, ani to, jakie próbki zostały w nim wykorzystane. Ustalone podczas testu profile są unikatowe, a analizowany materiał genetyczny niezmienne i dziedziczone po rodzicach (DNA otrzymujemy już w żuciu płodowym). Dzięki temu, że badanie odbywa się na poszerzonej liczbie markerów genetycznych – 24, a nie 16 – jego wynik jest pewny również wtedy, gdy uczestniczy w nim tylko ojciec i dziecko.