Chcesz przekonać się, czy rzeczywiście jesteś biologicznym ojcem swojego dziecka? W takim razie wystarczy, że zlecisz prosty i szybki test DNA. Badanie na ojcostwo nie pozostawi najmniejszych wątpliwości. Potwierdzi ono Twoje pokrewieństwo z dzieckiem na ponad 99,9999% , albo wykluczy je na 100%. Co więcej, to czy jesteś tatą możesz sprawdzić na kilka sposobów.
Prywatne badanie na ojcostwo – próbki do tego testu możesz pobrać w domu
I to zupełnie sam. W przygotowaniu wszystkich materiałów pomoże Ci specjalny zestaw wymazówek. Wystarczy, że złożysz telefoniczne lub mailowe zamówienie na taki zestaw lub wypełnisz elektroniczny formularz na stronie www, a laboratorium prześle Ci go pod dowolnie wskazany adres lub dostarczy do paczkomatu. Jeśli zależy Ci na dyskrecji, przesyłka nie musi nawet zawierać danych laboratorium. W zestawie znajdziesz komplety sterylnych wymazówek. Poznasz je bardzo szybko. Wyglądają one trochę jak patyczki do czyszczenia uszu, tyle że dłuższe. Przeważnie tych kompletów są 4 ? dla dziecka, domniemanego ojca, matki, która może, lecz nie musi brać udziału w badaniu oraz jeden komplet rezerwowy. Jak przenieść swój materiał genetyczny na wymazówkę?
To bardzo proste, pocierając nią kilkukrotnie o wewnętrzną stronę policzka. Gdy już pobierzesz próbki od wszystkich uczestników badania, wystarczy, że zapakujesz je do koperty (również dołączonej do zestwu) i wyślesz do laboratorium. Jeśli wolisz, próbki możesz też przekazać przez kuriera, który dostarczy je tam za Ciebie. Badanie na ojcostwo z samodzielnym pobraniem próbek ma wiele zalet. Na pewno daje Ci komfort i pełną swobodę, ponieważ to Ty wybierasz czas i miejsce pobrania.
Nie możesz pobrać wymazu? Spokojnie, badanie na ojcostwo wykonasz z każdej próbki
Może nią być kilka sztuk włosów, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, niedopałek papierosa, dziecięcy smoczek, a nawet puszka po napoju. Jeśli nie jesteś pewien, czy przedmiot, który posiadasz nadaje się do zbadania, skontaktuj się z laboratorium. Pracownicy powiedzą Ci z jakiego typu materiału są w stanie wyizolować DNA. Zakres badanych próbek jest bardzo szeroki ? to ponad kilkadziesiąt różnych materiałów. Daje Ci elastyczność w ich doborze. Pamiętaj, że badanie na ojcostwo jest pewne, niezależnie od tego, z jakiej próbki pochodzi .
Sądowe badanie na ojcostwo – jego wynik może być głównym dowodem w sprawie spadkowej czy o alimenty
Możesz je zlecić na skierowanie z sądu lub bez niego. Stawiasz się wtedy wraz z matką dziecka i dzieckiem w punkcie pobrań w wyznaczonym terminie. W nim doświadczony personel medyczny pobiera od Was wymazy z policzka. Osoba zajmująca się przygotowaniem próbek dostaje do tego zadania specjalne upoważnienie od biegłego sądowego. Wcześniej laboratorium prosi Was o okazanie ważnych dokumentów tożsamości. Dlaczego? Żeby badanie na ojcostwo miało pełną wartość dowodową, sąd musi mieć gwarancję, że jego uczestnikami były właściwe osoby. Z przebiegu badania spisywany jest również protokół, który możesz przedstawić potem w sądzie wraz z wynikiem testu i opinią biegłego sądowego.
Jeśli zależy Ci na czasie, to badanie na ojcostwo możesz wykonać jeszcze przed narodzinami dziecka
Takie prenatalne badanie na ojcostwo jest możliwe do wykonania już po 10 tygodniu ciąży. Źródło materiału genetycznego stanowi wtedy krew matki, w której znajduje się również DNA dziecka i wymaz z policzka pobrany od przypuszczalnego ojca. Test można zrealizować również nieco później, w okolicach 15 tygodnia ciąży. Analizie genetycznej poddawany jest wówczas płyn owodniowy i dowolnej postaci próbka od rodziców. Pod względem pewności badanie na ojcostwo w ciąży niczym nie różni się od testu wykonanego już po narodzinach dziecka. Jego wynik jednoznacznie wskazuje, czy badany mężczyzna jest ojcem dziecka, czy nie.
Badanie na ojcostwo – wynik otrzymujesz już po kilku dniach
Lub po kilkudziesięciu godzinach, jeśli zdecydujesz się na skrócenie analizy do 48 godzin. Wynik przekazywany Ci jest w takiej formie, jaką zaznaczyłeś w formularzu zlecenia testu. O tym, czy badanie na ojcostwo potwierdziło, czy wykluczyło Twoje pokrewieństwo z dzieckiem, możesz dowiedzieć się zarówno w placówce, jak i mailowo. Laboratorium może również przekazać Ci tę informację przez telefon lub listownie.
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00